top of page

BIOGRAPHY

"Combining Western and non-Western instruments Demirel explores a wide variety of timbres. He does this with a keen intellectual understanding of the various elements he works with, achieving an extraordinary freshness in his music." 

RENE VAN PEER - Critic

Evrim Demirel was educated in Izmir High School of Fine Arts and he studied piano with Nergis Sakirzade. Then he enrolled at Bilkent University in Ankara becoming a student in the Theory-Composition Department of the Music and Performing Arts Faculty. He earned his B.A. from this institution studying composition with Elhan Bakihanov, and went to the Netherlands for further music studies in Rotterdam Conservatory. He studied jazz piano under Rob van Kreeveld, electronic music under Rene Uijlenhoet and composition under Klaas de Vries and graduated from the composition and jazz- piano departments in 2005. Afterwards he has studied composition with Theo Loevendie in Amsterdam Conservatory and obtained his master degree in 2007. He finished Ph. D. in Mimar Sinan University in 2013 and appointed as Associate Professor in 2014. Currently he is working as a Professor at Jazz Department in İstanbul University State Conservatory 

Almost all of the works of Evrim Demirel were composed upon commissions and performed accordingly. Some of his works have been published by Donemus.

His pieces performed by, Schoenberg Ensemble, Asko Ensemble, Nieuw Ensemble, Atlas Ensemble, Doelen Ensemble, Estonian National Symphonic Orchestra, Nederlands Strijkers Gilde, Holland Symfonia, Phoenix Ensemble Basel, Camerata Varaible Ensemble and among others. 

He received "European Composer Award 2022"

Being acquainted with Turkish composers since forty years or so, it is extremely refreshing for me to experience a young highly talented Turkish composer like Evrim Demirel who is capable of exploiting his Turkish roots in music in a more abstract way than the use of folk melodies. Of course there is nothing against that, as we know from Bartók, but as Bartók has shown also, it is more valuable, though more difficult, to integrate elements of folk traditions or any other tradition into a personal idiom. I experience a great joy seeing Evrim going his way on this Path.

 

Theo Loevendie - Composer

"Demirel Batı'nın çalgılarını, batılı olmayan çalgılarla bir arada kullanarak çok çeşitli renkler elde ediyor. Bunu ele aldığı çeşitli öğelere dair yoğun bir entellektüel kavrayışla yapıyor ve müziğinde olağanüstü bir yenilik yakalıyor." 
 
 
RENE VAN PEER - Eleştirmen

Evrim Demirel İzmir Anadolu Güzel Sanatlar Lisesinde müzik eğitimine başlamış ve Nergis Şakirzade ile piyano çalışmıştır. Bilkent Üniversitesi Müzik ve Sahne Sanatları Fakültesi, teori-kompozisyon bölümünde Elhan Bakihanov'un  kompozisyon öğrencisi olmuş, 2000 yılında bu kurumun ön lisans diplomasını almıştır. Daha sonra Hollanda'da Rotterdam Konservatuarı'nda Klaas de Vries ile kompozisyon, Rene Uijlenhoet ile elektronik müzik; Rob van Kreeveld ve Johan Clement ile caz piyano çalışmıştır. Rotterdam Konservatuarından kompozisyon ve caz piyano olmak üzere iki lisans diploması alarak mezun olmuştur. 2007 yılında  Amsterdam Konservatuarı'nda Theo Loevendie ile kompozisyon dalında yüksek lisans eğimini tamamlamış; 2013 yılında Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Devlet Konservatuarı, Orkestra Şefliği ve Bestecilik bölümünde  Sanatta Yeterliğini tamamlamıştır.  Evrim Demirel 2014 yılında doçentlik ünvanı almıştır ve halen İstanbul Üniversitesi Devlet Konservatuarı Caz Anasanat Dalında Profesör öğretim üyesi olarak görev yapmaktadır. 

Osmanlı Minyatürleri adlı yapıtı 17. Hollanda genç besteciler yarışması kapsamında 24 Nisan 2004'te Amsterdam, Beurs van Berlage konser salonunda Holland Symfonia tarafından Hans Leenders yönetiminde seslendirilmiştir. Telvin adlı yapıtı 15 Şubat 2003'te Nieuw Ensemble tarafindan Amsterdam, Felix Meritis Konser Salonunda, Ernst van Tiel yönetiminde çalınmıştır. Anadolu'dan Dört Halk Şarkısı, Atlas Ensemble tarafından sipariş edilmiş ve Holland Festival kapsamında, 27 Haziran 2004'te Amsterdam, Consertgebouw Grotezaal konser salonunda Atlas Ensemble ve soprano Oya Ergün tarafından Ed Spanjaard yönetiminde seslendirilmiştir. Bestecinin hemen tüm yapıtları belli bir sipariş üstüne yazılmış ve seslendirilmiştir.  

Demirel'in yapıtları Hollanda yayınevi "Donemus" tarafından yayınlanmış; Avrupa'daki bir çok yeni müzik festivalinde yer almış, Hollanda, Almanya, İtalya, Kanada, Amerika Birleşik Devletleri, Kolombiya, Estonya ve Türkiye başta olmak üzere bir çok ülkede seslendirilmiştir.

Evrim Demirel'in, müziği caz, Türk folkloru ve Osmanlı Müziği etkisini taşır, zengin bir melodik yapı ve ritmik çeşitliliğin yanı sıra, durağan bir armoni anlayışı ile çok katmanlı çağdaş bir tını elde etmiştir. Bir çok yapıtında Türk, Doğu ve Batı çalgılarını birlikte kullanmaktadır.

Hollanda'nın önde gelen çağdaş müzik topluluklarının canlı kayıtlarından oluşmuş " Makamsız " adlı albümü 2006 yılında Kalan Müzik tarafından yayınlanmıştır. Yapıtları, Asko Ensemble, Aare Ensemble, Schoenberg Ensemble, Atlas Ensemble, Doelen Ensemble, Nieuw Ensemble, Ziggurat Ensemble, Estonian National Symphonic Orchestra, Bilkent Senfoni Orkestrası, Holland Symfonia, İstanbul Devlet Opera ve Balesi, ve daha bir çok orkestra ve topluluk tarafından seslendirilmiştir.

"2022 Avrupa Bestecilik Ödülü"nü kazanmıştır.

bottom of page